TŁOCZENIE „ŚLEPE” – WGŁĘBNE I WYPUKŁE

Wytłoczyć czy wtłoczyć – oto jest pytanie.

Obie te metody uszlachetniania druków są technikami używanymi do odwzorowania znaków graficznych np. logotypów przez odciskanie obrazów na papierze, kartonie, tekturze. Działania te mogą dodać dodatkowe walory estetyczne do wydrukowanych np.: wizytówek, teczek, okładek itp.. Aby zdecydować, które tłoczenie może być odpowiednie dla danego produktu, przyjrzyjmy się różnicom między nimi. Tłoczenie wypukłe ma miejsce wtedy, gdy „podnosi” się logo lub inny obraz, aby stworzyć grafikę 3D. Ta podniesiona konstrukcja jest osiągana poprzez wciśnięcie metalowej matrycy i patrycy, jednej od dołu, drugiej od góry w papier, karton lub inny wybrany materiał. Wtłoczenie jest przeciwieństwem tłoczenia, ponieważ tworzy wcięcie w używanym materiale. Metalowa matryca jest wciśnięta na prasie z przodu materiału, którego używamy, powodując wgłębienie, które pozostawia (wytłoczony) odcisk obrazu na papierze, kartonie lub innym wybranym materiale.

Zarówno wytłaczanie, jak i wklęsłość można stosować w połączeniu z drukiem offsetowym lub tłoczeniem folią, aby nadać projektowi głębię i efekt. Matryce mogą być rzeźbione jako jednopoziomowe, wielopoziomowe, rzeźbione lub ze ściętymi krawędziami, aby tworzyć efektowne, wielowymiarowe projekty.
Wizytówki, artykuły papiernicze i foldery prezentacyjne to tylko niektóre z materiałów, które można wytłoczyć lub wytłoczyć na zamówienie dla Twojej firmy. Wizytówki naprawdę nadają się do obu technik, chociaż tłoczenie jest znacznie bardziej powszechne niż wciskanie. Kiedy wytłoczysz swoją wizytówkę, najprawdopodobniej będziesz mieć odwrotny obraz na odwrocie karty i wytłoczony obraz na awersie. Jeśli jednak wybierzesz tłoczenie na grubym materiale karty, to tylko jedna strona Twojej wizytówki zostanie naruszona.
W Drukarni MATRIX wykonujemy tłoczenie wgłębne i wypukłe. Nasza drukarnia offsetowa i introligatornia wykonuje tłoczenie. Tłoczenie wykonujemy zarówno wgłębne jak i wypukłe. Nasze duża praktyka pozwala na zachowanie wysokiej jakości usługi.
Tłoczenie, często określane mianem :Suchy tłok” lub „Tłoczenie ślepe” jest jednym z procesów introligatorskich stosowanym do uszlachetniania produktów poligraficznych, proces ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ poddane temu procesowi uszlachetniania produkty poligraficzne zyskują na atrakcyjności i nabierają charakteru ekskluzywnego, a nawet artystycznego.
W poligrafii materiałem do tłoczenia jest zazwyczaj papier, karton, a także różnego rodzaju materiały pokryciowe wykorzystywane na przykład w oprawie twardej do produkcji okładek, przez ściśnięcie matrycą surowca poddawanego tłoczeniu uzyskujemy efekt trójwymiarowy.
Proces tłoczenia najczęściej wykonywany jest w temperaturze otoczenia, ale czasami zachodzi konieczność podgrzania tłocznika, aby materiał w miejscu tłoczenia zachował większą sztywność.
W procesie tłoczenia uzyskujemy bardzo efektowne obrazy reliefowe zarówno wklęsłe jak i wypukłe, przy czym w obu wypadkach uzyskujemy efekt przestrzenny. Tłoczenie można stosować na powierzchniach zarówno zadrukowanych jak i nie zadrukowanych. Tłoczenie jest bardzo elegancką metodą zdobienia produktów poligraficznych takich jak teczki
ofertowe, wizytówki zaproszenia, czy okładki książek. Produkty poligraficzne ozdobione elementami tłoczonymi powodują podniesienie prestiżu firmy, czy też publikacji jakim jest książka, bowiem wytłoczone elementy graficzne, lub logo nadają wydrukom wyjątkowo elegancki charakter. Sam proces tłoczenia wykonywany jest za pomocą matryc chemigraficznych lub mosiężnych. Bardziej powszechne z uwagi na cenę są matryce chemigraficzne uzyskiwane metodą chemigrafii, a więc trawienia. Matryce wykonywane metodą chemigraficzną są wykonywane z blachach o grubości od 5 mm do 7, mm. Matryce te są trawione na głębokość ok. 1,6 do 2 mm. Matryce mosiężne wykonywane są w wyniku grawerowania w mosiądzu.

Shopping Cart