Foliowanie druków

Foliowanie jest niezwykle popularnym zabiegiem, który nie tylko uszlachetnia gotowy wydruk, ale dodatkowo znacząco wpływa na jego jakość. Ta metoda skutecznie usztywnia i wygładza powierzchnię produktu. Nie jest skomplikowana – polega na pokryciu papieru, lub kartonu folią nakładaną na gorąco.

Klient ma do wyboru trzy podstawowe rodzaje folii:
– Błyszcząca
– Matowa
– Soft Touch – Aksamitna

Zabieg foliowania sprawia, że katalog, plakat, wizytówka, jak też inny produkt poligraficzny zyskują wyjątkowy elegancki wygląd, ale też skuteczną ochronę przed wilgocią. Foliowanie chroni również druki przed promieniowaniem  słonecznym.

Główne różnice między laminowaniem i foliowaniem. Technika foliowania W jaki sposób zabezpieczyć wydrukowane dokumenty przed zniszczeniem i wyblaknięciem?

Dobrym rozwiązaniem okaże się proces laminowania lub foliowania danego pisma, grafiki lub fotografii, dzięki czemu materiał zyska również dodatkowe walory estetyczne. Te dwie metody poligraficzne są jednak ze sobą często utożsamiane, a w rzeczywistości chodzi o dwie inne czynności. Jakie są zatem najważniejsze różnice między laminowaniem i foliowaniem?

Na czym polega laminowanie? 

Proces ten odbywa się na zimno lub na gorąco, co zależy od wykorzystywanego przyrządu. To bardzo proste: wybrany dokument wkładamy w specjalną folię o dostosowanych wymiarach – w międzyczasie włączamy laminarkę, aby nagrzała się do odpowiedniej temperatury. Kiedy maszyna jest już przygotowana, przepuszczamy kartkę przez niewielki otwór, żeby tworzywo mogło niejako stopić się z papierem i gotowe!
Należy zaznaczyć, że laminowanie jest procesem dwustronnym i mocno usztywnia laminowaną kartkę.

Na czym polega foliowanie?

Foliowanie chroni druk – to po prostu inny rodzaj laminowania polegający na jednostronnym powlekaniu powierzchni bardzo cienkimi, przeźroczystymi foliami. Metoda ta należy do jednych z najbardziej popularnych sposobów zabezpieczania druku.

Laminowanie i foliowanie – podstawowe różnice Obie techniki są w gruncie rzeczy podobne do siebie. W przypadku foliowania wykorzystuje się jednak znacznie cieńszą i bardziej miękką folię niż w przypadku laminowania, czyli inny
materiał. Do laminowania używa się też innych urządzeń. Poza tym wyróżniamy jeszcze następujące różnice:

– walory estetyczne – zalaminowana kartka będzie grubsza i sztywniejsza od tej zafoliowanej;
– foliowanie to pokrycie arkusza jednostronną folią samoprzylepną, natomiast laminowanie polega na zgrzaniu w
wysokiej temperaturze kartki papieru w dwustronny laminat
– laminowanie jest droższe od foliowania, co będzie miało znaczenie w przypadku dużej ilości wydruków.

Shopping Cart