Co to jest proof?

Najlepszy projekt graficzny może okazać się katastrofą. Z uwagi na dużą rozbieżność kolorystyki pomiędzy kolorami określonymi w projekcie i widocznymi na ekranie monitora może spowodować złe wydrukowanie finalne. Dlatego aby wyeliminować możliwość takiej nieprzyjemnej niespodzianki, warto wcześniej zlecić wykonanie proof-a czyli druku próbnego.

Co to jest ten proof? – to inaczej próbny wydruk projektu graficznego. Fragmenty wykonanej grafiki przy wydruku próbnym można zobaczyć jak zostanie odwzorowana podczas druku offsetowego.

Należy zaznaczyć, że jest to wydruk specjalny, ponieważ musi on spełnić ściśle określone wymagania. Dawniej odbitki próbne  były wykonywane z klisz. Obecnie stare technologie całkowicie zostały zastąpione przez certyfikowane. Certyfikowany proof cyfrowy to obecnie najlepsza metoda na sprawdzenie poprawności pracy ,jeżeli chodzi o kolorystykę przed oddaniem jej do druku.

Wykonując wydruk próbny uzyskuje się wzorzec do druku nakładowego. Ma to najbardziej wiernie odwzorować kolory druku offsetowego końcowego.

Druk próbny powinien zostać certyfikowany i dostarczony klientowi do zatwierdzenia. Dopiero wtedy powinien ruszyć druk nakładowy. W ten czas druk wykonuje się z możliwością pomiaru (nadrukowuje się specjalny pasek pomiarowy tzw. – „kostki”), taka procedura umożliwia późniejsze porównanie odbitek nakładowych z proof.
Poza naocznym stwierdzeniem ewentualnych różnic, drukarnia może dokonać pomiarów spektrofotometrycznych, zgodnie z normą, którą określa certyfikat FOGRA i stwierdzić zgodność lub rozbieżność barw.
Dopuszcza się 5% różnicy w kolorach, w tzw. przestrzeni Lab. Dlatego drukarnie wykorzystują w tym celu plotery pigmentowe. Zaletą ploterów pigmentowych jest bardzo wierne odwzorowanie barw jak też powtarzalność kolorystyki. Jednak wykorzystanie tego rodzaju urządzeń wiąże się z wysokim kosztem. Alternatywą dla kosztownych proof z ploterów pigmentowych mogą być wydruki próbne wykonane na wysokiej jakości drukarce cyfrowej (oczywiście certyfikowanej). Celem druku próbnego jest wykonanie próby koloru, która pozwoli drukarzowi na właściwe ustawienie i wyregulowanie maszyny drukarskiej. Sposób, aby otrzymać oczekiwany efekt końcowy wydruku.

Shopping Cart